בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
צרכנות 
מה באמת מכיל היוגורט שמוכרים לכם 
 
 היוגורטים של kafoo ו-yogo    צילום: שלומי ארביב, דניאל לילה    
צרכנות |
 

כל הקיץ ליקקנו פרוזן יוגורט מהיוגורטיות שצצו בתל אביב כמו פטריות אחרי הגשם. מכרו לנו שהוא בריא וידידותי לסביבה, אבל בדיקת nana10 ומעבדות אמינולאב מראה שהמציאות קצת אחרת

Calcalist
 
 
 
 
 
סצנת היוגורטיות כבשה בקיץ האחרון את גוש דן בסערה. ברחובות תל אביב נפתחו חנויות רבות המוכרות פרוזן יוגורט כאילו שנות ה-80 לא תמו לעולם, אך עם טוויסט אחר. ברוח שנות ה-2000 משווקים לנו את היוגורט כמוצר בריאות ודל שומן, ואפילו קושרים לו כתרים ירוקים.

ביקור קצר באחת היוגרטיות האלה מעניק הצצה אל קהל הלקוחות שלהן – לרוב נשים צעירות הסבורות שמצאו את התענוג המושלם: גם טעים וגם בריא. כלי התקשורת שיבחו והיללו את הטרנד שכבש את תל אביב, ונראה כי מעז יצא מתוק.

היוגורט, הנסיך התורן של טרנד מזון הבריאות ש"עובד בשביל הגוף שלנו", העניק לחנויות המוכרות אותו מיתוג בריא ודיאטטי, אפילו בלי שיתהדרו בתארים "דיאט" או "לייט". כשאתה קונה יוגורט לבן אתה קונה בריאות וטבעיות, כפי שמקפידים להסביר לנו היטב בפרסומות.
 

דל שומן, אבל קלוריות כמו בסנדוויץ'

 
הקיץ כבר חלף עבר לו והחורף ממשמש ובא, אך נראה כי טרנד היוגורטים מסרב ללכת. החלטנו לבדוק האם באמת הלבן-לבן הזה הוא בריא כמו שמכרו לנו, או שאספנו בכל זאת כמה קילוגרמים עודפים בדרך לעונה הקרה.

אספנו דגימות משש יוגורטיות פופולריות בתל-אביב ושלחנו אותן לבדיקה במעבדות אמינולאב. למרות שחלק לא מבוטל מהקלוריות הנצרכות במנת היוגורט מגיע מהתוספות שמרעיפים עליה, כמו חלווה, פקאנים, פירות ואפילו שוקולד, החלטנו לבדוק את מנת היוגורט הבסיסית, הלבנה והנקייה, כדי לראות מה היא עצמה כוללת. בכל חנות הקפדנו לבקש את המנה הקטנה ביותר, וניתן להניח כי מרבית הלקוחות אינם מסתפקים בה, ומפנקים עצמם במנה גדושה יותר.

בדיקות מעבדת אמינולאב אכן הראו כי אחוזי השומן ביוגורט תקינים ונעים באזור ה-1%-2%, אבל לדברי איילת וינשטיין, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ומחקר במכון וינגייט, אין סיבה להתלהבות: "אחוזי השומן במוצרים הללו די דומים ותקינים, אבל הדבר נובע מכך שעיקר המשקל שלהם הוא תוצאה של מים. על פניו נראה שמדובר במוצר עם מספר קלוריות נמוך, אבל צריך לשים לב לגודל המנה. מנה של יוגורט שווה מבחינה קלורית לסנדוויץ' אבל היא לא משביעה ובוודאי שאינה דיאטטית", מציינת וינשטיין.
 

לא מבייש גלידה

פרסומת
 
כפי שניתן לראות בטבלה המצורפת, חישוב כמות הקלוריות במנת היוגורט מגלה כמויות מרשימות של קלוריות, שלא היו מביישות אף גלידה. זאת, חשוב לזכור, כאשר מדובר במנות הקטנות ביותר בכל יוגורטיה, וללא תוספות שלרוב כלולות גם במנה הבסיסית ביותר הנמכרת בחנות.

נתון נוסף שחשוב לשים לב אליו הוא כמויות הסוכר המרשימות הכלולות במוצרים, ונעות בין 15% ל-20%. "למרות אחוזי השומן הנמוכים יש בו [ביוגורט] הרבה פחמימות פשוטות, שמקורן בסוכרוז או גלוקוז, וכן לקטוז", מסבירה וינשטיין. "משמעות הדבר שלא מדובר בסוכרים שנובעים רק מהחלב עצמו, אלא בסוכר שמוסיפים למוצר מבחוץ, דבר שחולי סכרת, למשל, צריכים לשים לב אליו".

 
 
הורידו את תוצאות הבדיקות המלאות

לא ממש יוגורט

אם חשבתם שלפחות תוכלו להינות מהיתרונות הבריאותיים של היוגורט על חשבון ערכיו הקלוריים, גם כאן מצננת וינשטיין את החגיגה. לדבריה, הדבר שמקנה ליוגורטים את הערך הבריאותי שלהם הוא הימצאותם של חיידקי בי-יו, המסייעים למערכת העיכול, ממש כמו שמסבירים בפרסומת בטלוויזיה.

"אני מניחה שאם היוגורטים היו בי-יו היצרנים היו מתפארים בזה", אומרת וינשטיין. "מי שזוכה לשים כמות כזו של חיידקים - לא יסתיר זאת, כיוון שמדובר בדבר חיובי. במידה ואין במוצר חיידקים, אין לו יתרונות על פני חלב רגיל".

 
 

התגובות: "לא מדובר בפרכיות אורז"

מתמרה יוגורט נמסרה תגובתה של אביה שנער, דיאטנית קלינית: "בעידן של מודעות לבריאות ושמירה על הגזרה, מרבית הצרכנים עדיין מחפשים להמתיק את היום. בתמרה יוגורט מציעים לצרכנים תחליף בריא לגלידה – מקפא יוגורט דל בשומן ומופחת בקלוריות, המוגש בתוספת של מגוון פירות טריים. מקפא היוגורט שלנו מכיל רק כ-2% שומן ו-130 קלוריות בהשוואה לגלידות המכילות כ-12%-14% שומן ו-220-300 קלוריות ל-100 גרם".

מרשת re:bar נמסר: "re:bar מציעה ללקוחותיה מגוון משקאות בריאות על בסיס יוגורט אמיתי, כחלק מתפיסה המקדמת אורח חיים בריא ואיכות חיים. בהתאם לכך, רשת re:bar מציעה ללקוחותיה יוגורט טבעי BIO בעל 2% שומן בלבד, ללא אבקות וללא חומרים משמרים. רוב הלקוחות ברשת צורכים את המוצרים כתחליף ארוחה בריא. בבדיקה שהעלתם נראה כי המוצר הוא בעל ערך קלורי של 85 קלוריות ל-100 ג' (כ-300 ג' למשקה של 350 מ"ל), הרף העליון של חלק מהמשקאות אותם אנו משווקים. הערכים הקלוריים של כל מנה מפורסמים בכל סניף לבקשת הלקוח וחלקם נמוכים מ-50 קלוריות ל-100 גרם. להערכת הדיאטניות הקליניות ברשת, הערכים הקלוריים הללו סבירים מאוד לכל ארוחת ביניים/ ארוחה קלה אחרת ומהווים כ-12%-15% מסך הקלוריות היומיות".

"כמו כן, רשת re:bar אינה מוסיפה סוכר לאף אחד ממוצריה, הסוכר היחידי המצוי במשקאות מקורו בפרי טבעי. אנו מצרים ומופתעים שכחלק מבדיקתכם בחרתם שלא להתייחס לערכים תזונתיים חיוביים אחרים כמו כמות הסידן, כמות השומן, ויטמינים וסיבים תזונתיים המצויים בשפע במשקאות שלנו".
 
זה לא זה. פריכיית אורז
 זה לא זה. פריכיית אורז 
 צילום: Arria Belli, רשיון cc-by-sa 
 
מרשת קפוא נמסר: "לא מדובר כאן בפרכיות אורז אלא בקינוח וחטיף ולכן יש צורך להעשירו בסוכר יותר ממה שנמצא בחלב הגולמי. היוגורט הקפוא של KAFOO הוא האלטרנטיבה הבריאה ביותר לקינוח ולחטיף, ואנו עומדים מאחורי הערכים התזונתיים שהם דומים בכל רשתות היוגורט המובילים בעולם. היוגורט של קפוא מועשר בויטמינים כגון C ,B-12 ,A ,E ,B6 וכן בברזל, חלבון, סידן, נתרן, סלניום, חומצה פולית ואבץ. ולכן הוא גם טעים וגם בריא יותר מאחרים".

"מעולם לא טענו כי איננו מוסיפים ממתיקים"

מרשת yogo נמסר: "בהשוואה למוצרי גלידה, מקפא ה-yogo עשוי מרכיבים טבעיים, על בסיס יוגורט אמיתי וחלב טרי, עשיר יותר בחלבון ודל שומן וקלוריות. כחלק ממערך הבקרה השוטף שמנהלת הרשת, בוצעו ב-27 באפריל 2008 בדיקות באמצעות מעבדת בקטוכם. תוצאות הבדיקות העלו אחוזי שומן המגיעים ל-1.6% שומן. בדיקה נוספת בוצעה ב-17 בנובמבר 2008 במעבדת בקטוכם ותוצאותיה העלו 1.5% שומן".

"כמות הקלוריות ב-100 גרם yogo, המוצגת גם בתפריט, הנה 115 קלוריות, ובכל פרסומי הרשת לא מוסתר נתון זה, אלא מובלט. כמו כן, מעולם לא טענו בעלי הרשת כי אינם מוסיפים ממתיקים למקפא ה-yogo ובכל פנייה של לקוח בנושא זה למוכרנים בסניפי הרשת, התשובה היא כי ב-yogo תוספת של ממתיקים בנוסף למתיקות הטבעית של חומרי הגלם. כידוע, על מנת לייצר מקפא יוגורט או גלידה מכל סוג שהוא, יש להשתמש במייצב (במרקם אבקתי) שהנו הכרחי בתהליך הייצור ומשקלו בנוסחת ה-yogo שולי. כמו כן כוללת הנוסחה סוכרים ואבקת חלב".

מחברת פנדה יוגורט בע"מ , מפעילת רשת יויו (yoyo) יוגורטלנד נמסר: "רשתנו חרטה על דגלה בקרת איכות. ממקום של בקרת מוצר מחמירה, ליווי תזונאית ובדיקות מעבדה עדכניות, נקבע בבטחה כי גלידת היוגורט הייחודית שלנו, בטעמה הטבעי, מכילה כ–1.6% אחוזי שומן בלבד, וכ-117 קלוריות ב-100 גרם. במנה קטנה נמזגת כ-150 גרם גלידת יוגורט. בדיקתכם עולה בקנה אחד עם ערכים אלה בדיוק, על כן נודה לכם על החיזוק החיובי. חשוב להבהיר כי בתהליך הפקת ה-'YoYo' משולב אחוז ניכר של יוגורט טבעי. מובן שתהליך הייצור של גלידת יוגורט שונה מזה של יוגורט במרקמו הטבעי. גלידת היוגורט שלנו דלת שומן וקלוריות בכל קנה מידה, עשירה בסידן ובסיבים תזונתיים, ומכילה חיידקים ידידותיים למערכת העיכול. ערכיה תואמים בהחלט להמלצות דיאטנים, ושילובה עם פירות טריים בריא ומזין בהחלט. כל זאת, כמובן, תוך שמירה על טעמה הנפלא".

מרשת yogly לא התקבלה תגובה עד למועד פרסום הידיעה.
 
החלטתם לרכוש יוגורט לפינוק בכל זאת? וינשטיין מבקשת שתשימו לב לשורה התחתונה: הערך הקלורי של המוצר לא נמוך, אבל הבטן שלכם תישאר ריקה, והעובדה שהמוצר מכיל אחוזי שומן נמוכים היא תוצאה של היות המוצר נוזלי וגורם המשקל העיקרי שלו הוא מים. כך שאחרי שכבר צרכתם את מנת הקלוריות שלכם, תמצאו את עצמכם נדרשים למזון נוסף, ולחריגה מהמסגרת הקלורית. אבל לפחות היה לכם טעים.

עוד בצרכנות

חשבתם שאתם שותים אייס קפה לייט? תחשבו שוב
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by