בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
המדריך לתביעה קטנה 

המדריך לתביעה קטנה

 
 
עו``ד עומר נובינסקי

שילמתם בעבור שירותים שלא קיבלתם? קופחתם אך בית העסק מסרב לקחת אחריות? בית המשפט לתביעות קטנות עשוי לסייע לכם במאבק הצרכני. מתי כדאי לפנות אליו ואיך עושים זאת? חלק ראשון

Calcalist
 
 
 
 
 
כל אחד מאיתנו מחזיק במאגר פרטי של סיפורי קרב אודות סכסוכים צרכניים. לפעמים מדובר בחברה שחייבה אותנו בעודף וסירבה להחזיר את התשלום, ולפעמים זוהי חופשה שנפגמה כיוון שהמלון "במרכז העיר!" שהובטח לנו היה ממוקם בעצם במרכזו של איזור תעשייה פעיל. הנסיון לקבל הכרה בעוגמת הנפש או לקבל פיצוי מהחברה עלול להוביל אותנו, ברוב המקרים, לדרך ללא מוצא. מה עושים אז? לאן ממשיכים כשהחברה ממנה נפגענו אינה משתפת פעולה, למרות ניסיונותינו לדרוש פיצוי בדרכי נועם ושלום?
 

התשובה: תביעה קטנה

צילום: asap images
 צילום: asap images   
"בית המשפט לתביעות קטנות בא להתגבר על אחת הבעיות המרכזיות בהגנה על האינטרס הצרכני", מסבירה ד"ר אורנה דויטש, מרצה לדיני צרכנות באוניברסיטת תל-אביב, "והבעיה היא חוסר הפרופורציה בין עלות הדיון בבית המשפט לבין התועלת שאפשר להפיק ממנו". קרי: צרכן שנפגע, גם אם בסכום לא גדול, עשוי להיות מעוניין בפיצוי כספי. עם זאת, הליך משפטי רגיל עלול לגרום לו להסס ולהחליט שהטרחה לא שווה את הסיפור. אם זה שכר טרחת עורך דין, אגרות משפט לא זולות, הפסד ימי עבודה, הליך ארוך הגוזל זמן - וכמובן החשש שהסיפור עלול להסתיים בהפסד נוסף.

כל אלו הם בעצם פילטרים שדרכם עוברים רק צרכנים עקשנים, נחושים או פגועים במיוחד, ולחלל הזה בדיוק נכנס בית המשפט לתביעות קטנות. ניהול ההליך בבית המשפט לתביעות קטנות אינו דורש ייצוג משפטי, ואגרת המשפט המשולמת בו היא סמלית. "ההליך הוא יעיל ומהיר", מוסיפה ד"ר דויטש, "שכן בית המשפט משוחרר מדיני ראיות ופרוצדורה קשיחה. גם הסיכון לספיגת ההוצאות המשפטיות של הצד שכנגד במקרה של הפסד בתיק הוא נמוך, ובמקרה הכי גרוע מדובר בסכומים נמוכים".

על מנת להבין מה עושים מהרגע שהחלטנו שראוי להמשיך את הסכסוך שלנו בבית המשפט, נסקור את הליך הגשת התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות.
 

מי יכול לתבוע ובאיזה סכום?

כפועל יוצא של מטרתו לפתוח את היכלי המשפט לאזרח הקטן, ביהמ"ש לתביעות קטנות דן רק בתביעות אזרחיות שהוגשו על ידי אדם יחיד. המשמעות היא שעסק, חברה או כל גוף אחר מלבד יחידים אינו יכול לתבוע בביהמ"ש לתביעות קטנות. ניתן לצרף מספר יחידים כתובעים, כדוגמת בעל ואשה או דיירי רח' מוצקין 5. סל המקרים שמטפל בו ביהמ"ש לתביעות קטנות הוא רחב ובכל מקרה זכותו של השופט להעביר את התיק לערכאה מתאימה יותר אם יחשוב כי ההליך אינו מתאים לבירור התביעה. אל חשש, זכות זו אינה מנוצלת תכופות. בית המשפט בכל מקרה לא יטפל בנושאים שנמצאים תחת טיפולו של בית משפט אחר, כמו תביעות עובד-מעביד שיתבררו בבית הדין לעבודה.

סכום התביעה לא יעלה על 17,800 שקלים. כל חלופה אחרת אותה מבקשים מבית המשפט, תיקון מוצר למשל, חייבת לעמוד במגבלת סכום זה שמתעדכן מעת לעת. בית המשפט רשאי שלא לדון בתביעה אם גילה שאותו תובע כבר הגיש באותה שנה, באותו בית משפט, יותר מחמש תביעות. תוספת זו מסייעת לחסום את דרכם של תובעים סדרתיים שייתכן והגזימו במינוני הצפייה ב"פרקליטים" או ב-"חוק וסדר".
 

הגיאוגרפיה של התביעה

ליד רוב בתי משפט השלום בארץ יש גם בתי משפט לתביעות קטנות, 26 במספר, ושם יש להגיש את התביעה - פיזית או על ידי משלוח בדואר רשום. בימים אלה נכנסת לשימוש המערכת הממוחשבת "נט-המשפט" לשימוש בתי המשפט, ובקרוב, כך מובטח, ניתן יהיה להגיש תביעה קטנה דרך הרשת, לשלם בכרטיס אשראי את האגרה הנדרשת והמערכת תספק את הזימון לדיון. הכול בלחיצת כפתור.

תובע יכול לבחור להגיש את תביעתו לבית המשפט שנמצא באחת מהחלופות הבאות:

א. מקום מגוריו או מקום עיסוקו של הנתבע.
ב. מקום יצירת ההתחייבות, למשל, המקום בו נחתם החוזה בין הצדדים.
ג. המקום שנועד או שהיה מכוון לקיום ההתחייבות, נניח מקום הבית בו הוזמן השיפוץ.
ד. מקום המסירה של הנכס.
ה. מקום המעשה או המחדל שבגינו תובעים, לדוגמה מקום התאונה שבגינה הוגשה התביעה.

תביעה שהוגשה וחרגה מכללים אלו עשוייה לעבור לבית משפט אחר, דבר שיעכב את המשך התביעה.
 

את מי תובעים?

כל מי שהזיק, קיפח זכות, או חייב משהו למישהו יכול להיכנס כנתבע לכתב התביעה. חשוב להקפיד שהנתבע הוא יישות משפטית, כלומר אדם או חברה, ולא כינוי או שם מסחרי, כמו "חומוסיית המיואשים", שלעיתים אינו רשום בשום מקום, ולפיכך לא אומר דבר. ציון פרטים מלאים, לרבות כתובת מלאה, מספרי טלפון ופקס, מספר חברה או עוסק מורשה יסייעו במניעת טעויות בזיהוי נכון של הנתבע.
 

מה מגישים ואיך מנסחים?

קיים טופס סטנדרטי עליו מגישים את כתב התביעה. ניתן לקבל טופס זה במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות, להורידו מאתר בתי המשפט, או מאתר המועצה לצרכנות. המועצה גם מספקת מספר כתבי תביעה לדוגמה, מהם ניתן ללמוד כיצד לנסח טענות בצורה נכונה. אין חובה להדפיס את כתב התביעה, אך יש לוודא שהוא ברור וקריא.
 

על מה להקפיד בניסוח התביעה?

הקפידו על ניסוח ברור (צילום: asap images)
 הקפידו על ניסוח ברור (צילום: asap images)   
חשוב לנסח את השתלשלות התביעה בצורה לוגית והגיונית, תוך הבאת כל הפרטים הרלבנטיים. משפטים ספרותיים-דרמטיים כמו "מעשה נבלה שכמוהו לא נודע" לתיאור סירוב לתקן מיקרוגל ששבק, נניח, לא יוסיפו לכם כבוד, ולכן כדאי להצמד לעובדות בניסוח בהיר, ברור וענייני. חשוב להבהיר מהן הטענות כנגד הנתבע, וכמובן לצרף כל מסמך רלבנטי לטיעון. בית המשפט מחפש להכריע על בסיס עובדתי ומסמכים כמו חוזה כתוב, חוות דעת שמאי, קבלות, צילום הרכב הפגוע או כל מסמך אחר שיסייעו לו בהכרעתו. הסכומים הנתבעים צריכים להיות מוסברים ומפורטים, ואם אפשר, מגובים במסמכים שיעידו כי התחשיב אותו ערך התובע קרוב למציאות.

שופטים מורגלים בסכומי תביעה מופרזים שבינם ובין עלות הנזק האמיתי פעורה תהום, ולכן סכום גבוה לא יבטיח פיצוי גבוה או פשרה מנקודה גבוהה יותר על הסקאלה. "המרכיב שתובעים רבים נוטים להגזים בדרישת התשלום עבורו הינו מרכיב 'עוגמת נפש'", מפרט עו"ד רפי נבון ממשרד עו"ד שהם-קליינמן, "דבר זה אינו מוסיף כיוון שבפרקטיקה, השופטים אינם נוטים לפסוק סכומים גבוהים בעבור רכיב זה, אם אין הם מתרשמים שנגרמה עוגמת נפש כנה ואמיתית".
 

איך מגישים

את כתב התביעה והנספחים יש להגיש למזכירות בשלושה העתקים ועוד אחד לכל נתבע נוסף. כמו כן, יש לשלם אגרה בסך 1% מהסכום הנתבע או סכום מינימלי של 87 שקלים. לנתבע יש זכות להגיש כתב הגנה, שהוא בעצם כתב התשובה שלו לתביעה שנגדו, תוך 15 יום. תובע שלא מקבל כתב הגנה, צריך לוודא במזכירות בית המשפט כי כתב התביעה אכן הגיע לנתבע, ואם לא - לדאוג ולבצע מסירה בכוחות עצמו. הנתבע רשאי גם להגיש תביעה שכנגד, כלומר, לתבוע את התובע (בהנחה שיש לו סיבה טובה לכך). תביעתו צריכה לעמוד בכללים הרגילים של תביעה קטנה והיא תתברר בצוותא עם התביעה המקורית.

נתבע שטוען כי צד שלישי הוא זה שצריך לשאת באחריות לתביעה שהוגשה נגדו יצרף "הודעת צד ג' ", שהיא בעצם פירוט התביעה נגדו והסבר מדוע אותו צד ג' הוא זה שצריך לשאת באחריות. לדוגמא, סוכנות נסיעות שנתבעה על בעיה בחדר המלון אותו סיפקה כחלק מחבילת תיור, יכולה להוציא הודעת צד ג' למלון ולטעון כי אם תוכח חבות הרי היא של המלון ולא שלה. הליכי צד ג' בעצם מושפעים מחייה של התביעה הראשית. אם תידחה התביעה הראשית, הרי שהודעת צד ג' מתפוגגת אף היא. אם תתקבל התביעה יבדוק ביהמ"ש מי הוא החייב האמיתי. את ההודעה יש להגיש ב-4 עותקים, לצרף עותק של כתב התביעה המקורי עבור אותו צד ג' ולהמתין 30 יום לכתב ההגנה שלו.
 

יום המשפט

תנו לשופט להחליט (צילום: asap images)
 תנו לשופט להחליט (צילום: asap images)   
עם מסירת כתב התביעה למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות, תודיעה המזכירות לתובע מהם התאריך והשעה שבהם ייערך המשפט. כללי הדיון בית המשפט לתביעות קטנות מקלים יותר ופורמלים פחות מאשר בתי המשפט האחרים. הדיונים הם מהירים ועל פי רוב מסתיימים תוך ישיבה אחת. זוהי עוד סיבה מדוע חשוב שכתבי הטענות, על בסיסם נערך הדיון, יכילו את העיקר ולא עודפים טפלים. בבית משפט לתביעות קטנות אסור לצדדים להיות מיוצגים על ידי עורך דין. בית המשפט יכול לתת היתר לייצוג "מטעמים מיוחדים שיירשמו", אולם על פי רוב אין הוא מתיר זאת כדי להשאיר את ההליך פשוט וקצר ולא לפגוע בשוויון בין צדדים שרק אחד מהם מיוצג.

צד שיודיע מראש כי הוא מעוניין להזמין עד דרך בית המשפט, רשאי לבקש את הזמנתו לפחות 30 יום לפני מועד הדיון. ביום הדיון יכול כל צד להביא עדים נוספים בעצמו ועל עדים אלו אין צורך להודיע לבית המשפט או לצד השני. בית המשפט הוא זה שיקבע את סדר הבאת הראיות, כלומר מי מתחיל ואילו עדים עולים קודם.

אווירת בית המשפט וידו המכוונת של השופט עשוייה לסייע לסיים את התביעה בפשרה, דרך שבה הסתיימו יותר מ-20% מהתיקים שנידונו בבית המשפט לתביעות קטנות בשנת 2006. לעיתים הצדדים ישוחחו ביום הדיון או לפניו, יגיעו לפתרון מוסכם, וביהמ"ש, לבקשתם, יתן תוקף של פסק דין לפשרה. לפעמים השופט יכוון ויסמן מסלול אפשרי לסיום הסכסוך, והצדדים יצטרכו לנסות ולמצוא פתרון לפי קווים אלו, ולהודיע לשופט אם הצליחו להגיע לפשרה. הצדדים יכולים גם לתת לשופט לפסוק ביניהם על דרך הפשרה - פשרה כזו היא לאו דווקא פתרון של אמצע הדרך, אלא מתן הסכמה לפסיקה של השופט מבלי להזדקק להצגת הראיות.
 

מחול אחרון ופרידה

פסק הדין יינתן על פי רוב בסוף המשפט, אולם השופט יכול גם לכתוב אותו מאוחר יותר ולשלוח את פסק הדין לצדדים בדואר. אין זכות ערעור אוטומטית על פסק הדין. צד המעוניין לערער צריך לבקש זאת מבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים מיום מתן פסק הדין, ועליו למצוא סיבות ראויות שישכנעו את בית המשפט לתת לו להמשיך ולגלגל את התביעה.

פסק הדין קובע את סכום התשלום והצדדים ימשיכו את ציווי פסק הדין, אם יש כאלו, בעצמם. אם צד חייב מסרב לשלם את הסכום שנקב בו פסק הדין, הצד השני יכול לבקש מלשכת ההוצאה לפועל ביצוע של פסק הדין.

ההליך בבית המשפט לתביעות קטנות הוא הליך פשוט למדי, לא יקר ונגיש, ככלל, כמעט לכל יחיד המנסה לתבוע את צדקתו בבית המשפט. גם הסטטיסטיקה עומדת לזכות התובעים - בשנת 2006 כמות התיקים שבהם פסק ביהמ"ש לזכות התובע היתה כפולה מכמות המקרים בהם נדחתה תביעתו.

בכתבה הבאה: טיפים לניהול תביעה קטנה, באילו סכומים כדאי לתבוע, איך להתכונן והאם להיעזר בעורך דין מייעץ.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by