בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
מדריך קנייה: מדפסות תמונות 

מדריך קנייה: מדפסות תמונות

 
 
רן יניב הרטשטיין

פיתוח תמונות ביתי אולי יקר יותר מפיתוח במעבדה, אבל הוא יכול להיות גם נוח ואיכותי בהרבה. רן יניב הרטשטיין ילמד אותכם את כל מה שצריך לדעת בשביל לקנות את מדפסת התמונות הטובה והחסכונית ביותר

Calcalist
 
 
 
 
 
בסקירה של שירותי פיתוח תמונות דיגיטאליות שהתפרסמה לאחרונה באתר זה, הופרכו שני מיתוסים מקובלים אודות מעבדות הפיתוח: איכות התמונות לא בהכרח טובה יותר, והשירות לא בהכרח נוח ומהיר יותר. לפני שהמצלמות הדיגיטאליות חדרו לחיינו, הדיון בסוגיה הזו בכלל לא היה רלוונטי - הציוד והמיומנות שנדרשו על מנת לפתח תמונות בבית היו בלתי נגישים. אבל היום המצב השתנה.

כדי לפתח תמונות דיגיטאלית באיכות גבוהה, נדרשת היום רק השקעה ראשונית קטנה במדפסת תמונות ואספקה קבועה של חומרים מתכלים. אמנם, המחירים של מעבדות הפיתוח תמיד יהיו נמוכים יותר מעלות הפיתוח בבית, ובמקרים רבים גם בהפרש גדול. אם אתם מרוצים מהשירות שאתם מקבלים ממעבדות הפיתוח, אין סיבה שתקנו מדפסת תמונות ביתית. אבל להדפסת תמונות בבית יש כמה יתרונות שמצדיקים את ההוצאה, ואתם רק צריכים להחליט אם הם עולים על המחיר הנמוך שבפיתוח במעבדה.
 
ראשית כל, כשאתם מדפיסים את התמונות שלכם בעצמכם, אתם נהנים משליטה מלאה בכל מאפייני ההדפסה. לדוגמה, רוב התמונות הדיגיטליות לא מתאימות לממדי ניירות ההדפסה ומחייבות חיתוך – בפיתוח ביתי תוכלו לוודא שלא ייחתכו חלקים חשובים מנושא מהתמונה. כמו כן, תיקונים קטנים של בעיות צבע או פגמים קלים בתמונה יהיו הרבה יותר פשוטים בפיתוח ביתי.

מדפסת התמונות גם הרבה יותר זמינה ונוחה לשימוש ממעבדת הפיתוח. לא תצטרכו לחכות שתצטברנה כמות גדולה של תמונות כדי להצדיק את הטרחה שבשליחתן למעבדה, ותוכלו לפתח תמונות גם כשהמעבדה סגורה, בשעות הערב או בסופי שבוע. כמעט כל מדפסות התמונות תומכות בחיבור והדפסה ישירות ממצלמה דיגיטלית, כך שאפילו לא תצטרכו לחבר אותן למחשב. לבסוף, אם אתם מצלמים תמונות שלא הייתם רוצים שעובדי הפיתוח במעבדה יראו, הדפסה ביתית היא פתרון מצוין.
 

סוג המדפסת

מדפסות לייזר צבעוניות בודדות עושות עבודה טובה בהדפסת תמונות
 מדפסות לייזר צבעוניות בודדות עושות עבודה טובה בהדפסת תמונות   
את מבחר מדפסות התמונות ניתן לחלק למספר קטגוריות שונות, לפי שיטת ההדפסה. מדפסות הזרקת דיו משתמשות במספר מחסניות דיו בצבעים שונים, והן מתאימות למגוון רחב של שימושים שונים מלבד הדפסת תמונות. המחירים מתחילים בכ-300 ש“ח, ומגיעים עד לאלפים בודדים, בהתאם לתכונות ולמהירות ההדפסה. אלו לא מדפסות תמונות באופן בלעדי, אבל עם הנייר המתאים מסוגלות רוב מדפסות הזרקת הדיו להפיק תוצאות מעולות. האיכות הגבוהה והגמישות הרבה הופכות את מדפסות הזרקת הדיו לבחירה מצוינת, בעיקר אם אתם רוצים מדפסת תמונות שתשמש גם כמדפסת רגילה.

גם מדפסות לייזר צבעוניות מתאימות למגוון שימושים רחב, אבל הן לא אידיאליות להדפסת תמונות. המחיר הגבוה של מדפסות לייזר צבעוניות ואיכותיות, הופך אותן לבלתי נגישות להדפסת תמונות ביתית, ונייר התמונות בו יש להשתמש במדפסות לייזר אינו איכותי כמו נייר תמונות למדפסות הזרקת דיו. אבל מדפסות הלייזר נחשבות לחסכוניות יותר בטווח הארוך – ולכן הן יתאימו למי שמעוניין להדפיס תמונות רק לעיתים נדירות יחסית.
 
מדפסת תרמית קטנה וקומפקטית במיוחד של Canon
 מדפסת תרמית קטנה וקומפקטית במיוחד של Canon   
מדפסות תרמיות או מדפסות אידוי צבע (באנגלית Thermal Dye או Dye Sublimation) הן מדפסות תמונות ייעודיות. הן מצטיינות בהדפסת תמונות באיכות גבוהה, והן מצפות את ההדפסים בציפוי שקוף המשפר את מראה הצבעים ומאריך את חיי התמונה. המדפסות התרמיות בדרך כלל קטנות וזולות ממדפסת הזרקת דיו באיכות מקבילה – החל מכ-250 ש“ח לדגמים בסיסיים. רובן גם מאפשרות חיבור סוללה, מה שהופך אותן לניידות לגמרי.

עם זאת, המדפסות התרמיות לא מתאימות כלל להדפסת עמודי טקסט וגרפיקה עסקית או הדפסות טיוטה. רובן מוגבלות להדפסה על סוג נייר אחד בגודל קבוע מראש, ומחסניות הדיו שלהן מכילות רצועות דיו מיוחדות שמיועדות לכמות הדפסות קבועה – בלי קשר למידת הכיסוי או הניצול. הן גם איטיות באופן משמעותי ממדפסות הזרקת דיו, והעלות לתמונה בהדפסה עם מדפסת תרמית עשוייה בדרך כלל להיות גבוהה יותר. מדפסת תרמית תהיה בחירה מצוינת בתור מדפסת שניה להדפסת תמונות בלבד, בנוסף למדפסת לייזר לשימוש כללי.
 

איכות התמונה

המדפסת R2400 של אפסון משתמשת בשמונה מחסניות דיו שונות
 המדפסת R2400 של אפסון משתמשת בשמונה מחסניות דיו שונות   
אינטואיטיבית, הגורם החשוב ביותר בבחירת מדפסת הוא איכות התמונה. בפועל, כמעט כל מדפסות התמונות מסוגלות להדפיס באיכות קרובה לאיכות של פיתוח תמונות פילם, ובמקרים רבים הפערים באיכות יהיו זניחים. אף חשוב מכך – איכות ההדפסה של כל המדפסות מסדרה מסוימת של אותו יצרן תהיה בדרך כלל זהה. ההבדלים במחיר באים לידי ביטוי בעיקר במהירות ההדפסה ובתכונות האחרות. עובדה זו נכונה במיוחד לגבי מדפסות תרמיות ופחות לגבי מדפסות הזרקת דיו. אין פירוש הדבר שאיכות היא לא משתנה שיש לקחת בחשבון, אלא רק שאפילו מדפסת תמונות פשוטה וזולה תפיק הדפסים באיכות מתקבלת.

חפשו מדפסות עם נתונים טובים ככל האפשר, אבל אל תקנו מדפסת רק לפי המפרט. נתונים שעשויים להשפיע על איכות ההדפסה כוללים את הרזולוציה – מדפסות הזרקת הדיו הטובות ביותר מדפיסות ברזולוציה של ‎9600 x 2400 DPI‎, ואילו המדפסות התרמיות מפיקות איכות תמונה דומה ברזולוציה של ‎300 x 300 DPI‎. כמות הצבעים – עד שש ואפילו שמונה צבעי דיו שונים במדפסות מסוימות; גודל טיפות הדיו – טיפות בגודל 1.5 עד ל-2.5 פיקוליטר נחשבות קטנות מאוד; וכמות דרגות הגוונים שהמדפסת מסוגלת להפיק – המדפסות הטובות ביותר מציעות 50 רמות גוונים או יותר.
 

מהירות הדפסה

מהירות ההדפסה של מדפסות התמונות השתפרה בשנים האחרונות, אבל הדפסת תמונות תמיד תהיה איטית מהדפסה רגילה. בזמן כתיבת כתבה זו, מדפסות הזרקת הדיו המהירות ביותר מדפיסות תמונה בגודל 10 על 15 סנטימטר בתוך 15 עד 30 שניות. זמן הדפסת של דקה או יותר נחשב לאיטי. המדפסות התרמיות איטיות יותר, והמהירות ביותר שביניהן מדפיסות תמונה אחת במעט פחות מדקה. עבור המדפסות התרמיות, זמן הדפסה של דקה וחצי או יותר נחשב לאיטי.

שיפור משמעותי חל גם במהירות ההדפסה של עמודי טקסט וגרפיקה רגילה שמציעות מדפסות התמונות. מדפסות הזרקת דיו יכולות להגיע למהירות הדפסה של עד כ-30 עמודים לדקה לעמודי טקסט בשחור ולבן.
 

חומרים מתכלים

אפילו אם יצאנו מראש מתוך נקודת הנחה שהדפסה ביתית אינה משתלמת לעומת הדפסה במעבדות פיתוח, יש עדיין הרבה מקום לחסכון בכל הקשור לחומרים המתכלים שמדפסות התמונות צורכות. ככלל, המחיר הממוצע להדפסת תמונה בגודל 10 על 15 סנטימטר נע בין 1.5 ש“ח ל-3 ש“ח, כולל דיו ונייר.

מדפסות הזרקת דיו משתמשות במיכלי דיו במספר צבעים. מדפסות פשוטות משתמשות רק בשני מיכלי דיו – מיכל אחד עבור הדיואות הצבעוניים ומיכל אחד עבור הדיו השחור. מדפסות שמיועדות להדפסת תמונות שמשתמשות במיכלי דיו נפרדים עבור כל צבע נחשבות לחסכוניות יותר, והן מאפשרות לנצל באופן מלא כל מיכל בנפרד. היצרנים מציינים על אריזות הדיו את כמות ההדפסות שניתן להדפיס עם סט מיכלי דיו מלאים, לפי נתוני שימוש ממוצעים. המדפסות התרמיות עושות שימוש במחסניות המכילות רצועות דיו שמתאימות לכמות מוגדרת מראש של הדפסות, והן בדרך כלל מגיעות בחבילה הכוללת גם כמות מתאימה של ניירות הדפסה.
 
HP Photosmart 475
 HP Photosmart 475   
ניירות להדפסה תמונות שונים מניירות הדפסה רגילים, ויקרים מהם באופן משמעותי. בקנייה בכמות גדולה, ניירות הדפסה בגודל 10 על 15 סנטימטר עולים כשקל אחד לגיליון. ניירות בגודל A4 (גודל של נייר צילום רגיל) עולים כשני שקל לגיליון.

בעת בחירת המדפסת, קחו בחשבון את מחיר ההדפסה של תמונה אחת – בטווח הארוך, נתון זה חשוב בהרבה ממחיר המדפסת עצמה. בדקו את העלות של החלפת כל מחסניות הדיו, וחלקו מספר זה בכמות התמונות שניתן להדפיס עם סט מחסניות חדש. הוסיפו לו את מחיר הנייר, וקיבלתם מושג כללי אודות עלות השימוש במדפסת. זכרו שמדפסות הזרקת הדיו הן בדרך כלל חסכוניות יותר מהמדפסות התרמיות, ושנתוני הצריכה של המדפסות התרמיות הם מדויקים יותר מאלו של מדפסות הזרקת הדיו.
 

דיו ונייר מקורי

יצרני המדפסות מכיילים את המדפסות לשימוש בדיו ובנייר מסוגים מסוימים. ההבדלים הקטנים בין דיו ונייר מקוריים לבין דיו ונייר של חברות צד שלישי יכולים להשפיע על איכות התמונה הסופית, ובדרך כלל לא לטובה. כל מדפסת אמורה להפיק את התוצאות הטובות ביותר עם דיו ונייר מקוריים, למרות שהשוני עשוי להיות זניח. מכיוון שאיכות התמונה משחקת תפקיד חשוב מאוד במדפסת תמונות, היינו ממליצים להשתמש בדיו ונייר עם מדפסות כאלו.
 

פיצ‘רים מיוחדים

תמיכה במקינטוש ולינוקס: כמעט כל המדפסות תומכות באופן מושלם בחלונות, אבל מספר יצרני מדפסות מסתפקים בכך ולא מפתחים מנהלי התקן לשימוש במדפסות גם תחת חלונות או לינוקס. אפילו אם אתם משתמשים רק בחלונות בעת קניית המדפסת, כדאי לבחור מדפסת שמציעה מנהלי התקן למגוון רחב ככל האפשר של מערכות הפעלה ופלטפורמות.

מדפסות משולבות: מדפסות הזרקת דיו או מדפסות לייזר משולבות מציעות את כל התכונות של מדפסת רגילה בשילוב של סורק ובדרך כלל גם פקס. אם אתם רוצים מדפסת תמונות אבל זקוקים גם למדפסת לשימוש כללי וכן לפונקציות של פקס וסורק, ייתכן שתעדיפו להשקיע במדפסת משולבת – כך תוכלו לחסוך במקום ובכסף לעומת קניית מספר מכשירים שונים. עם זאת, מדפסות משולבות בדרך כלל לא מציעות את הטכנולוגיה המתקדמות ביותר בהדפסת תמונות, לכן אם איכות היא עבורכם השיקול העיקרי אז המדפסות המשולבות עלולות לאכזב אותכם. למידע נוסף אודות מדפסות אלו, עיינו במדריך הקנייה למדפסות משולבות.
 
קורא כרטיסי זיכרון: מדפסות רבות כוללות קורא כרטיסי זיכרון, שיאפשר לכם להדפיס תמונות ישירות מהכרטיס במהירות גבוהה יותר ובנוחות רבה יותר מאשר חיבור המצלמה בכבל USB. לפני הקנייה, וודאו שקורא הכרטיסים תומך בסוגי כרטיסי הזיכרון בהם אתם משתמשים. כמעט כל קוראי הכרטיסים תומכים בכרטיסי Compact Flash ו-SD.

מסך LCD: אם אתם מתכננים להשתמש במדפסת ללא חיבור למחשב לעיתים קרובות, חפשו מדפסת עם מסך LCD צבעוני גדול ואיכותי ככל האפשר. על גבי המסך תוכלו לצפות בתצוגה מקדימה של התמונות, לבחור את התמונות שתודפסנה, ולעיתים אף לחתוך, לסובב, ולעשות שינויים אחרים בתמונה לפני ההדפסה.
 
מתאם הדפסה אלחוטי למדפסות של Canon
 מתאם הדפסה אלחוטי למדפסות של Canon   
חיבורים אלחוטיים: טכנולוגיות אלחוטיות כמו WiFi ו–BlueTooth מתחילות להופיע במדפסות ובמצלמות גם יחד, ומאפשרות הדפסה אלחוטית מהמדפסת, המחשב, או אפילו הטלפון הסלולארי. יצרנים רבים מציעים דגמים התומכים בחיבורים אלחוטיים, ולעיתים ניתן לקנות מתאמים אלחוטיים ולחבר אותם למדפסות קיימות. מצלמות אלחוטיות הן עדיין מראה נדיר בעת כתיבת מדריך זה, אבל לרוב היצרניות הגדולות כבר יש מספר דגמים התומכים בחיבורי WiFi או BlueTooth. מדפסות אלחוטיות גם מציעות גמישות רבה יותר בבחירת המיקום – תוכלו להתקין אותן בכל מקום בו יש חיבור חשמל, ולאו דווקא ליד המחשב.

חיבור למצלמה: כמעט כל המדפסות מהשנים האחרונות תומכות בתקן PictBridge להדפסה ישירות ממצלמה. מדפסות עם תמיכה בתקני EXIF ו-PIM יודעות לכוון באופן אוטומטי את הגדרות ההדפסה בהתאם למאפייני התמונה והמצלמה. אם אתם לא רוצים להתעסק עם ההגדרות ומעדיפים לסמוך על המדפסת שתעשה את כל העבודה בשבילכם, חפשו מדפסות עם תמיכה בתקנים אלו.
 
הדפסה בשחור לבן: כל מדפסת יכולה להדפיס בשחור לבן, אבל רוב מדפסות הזרקת דיו יוצרות את הצבע השחור בתמונות על ידי ערבוב של צבעים אחרים, והתוצאה הסופית כמעט תמיד מאופיינת בגוון צבעוני כלשהוא. מדפסות שעושות שימוש בדיו שחור מיוחד לתמונות או אפילו בדיו נוסף בצבע אפור מפיקות תוצאות טובות בהרבה בהדפסת תמונות בשחור לבן.

סוללה: למספר מדפסות תמונות אפשר לחבר סוללה (בדרך כלל לקנייה בנפרד) ולהשתמש בהן כמדפסות ניידות לכל דבר. תוכלו לקחת אותן אתכם לטיולים או לעבודות שטח ולהדפיס בלי לחבר למחשב. לחלופין, מדפסות קטנות במיוחד מסתפקות בחיבור לכבל USB בלבד – הן מקבלות את החשמל שהן צריכות באמצעות חיבור למחשב, וגם הן יכולות להיות מועמדות לא רעות למעבדת פיתוח ניידת.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by