בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
שיניים לבנות: כמה זה עולה? 

שיניים לבנות: כמה זה עולה?

 
 
יעל ניסקי

האם תכשירי ההלבנה הביתיים באמת עובדים, מתי עדיף להלבין במרפאה וכמה הכל עולה. מדריך

Calcalist
 
 
 
 
 
בשנים האחרונות, עם עליית המודעות לטיפולים אסטתיים, אפשר לראות נהירה של צרכנים רבים לטיפולי הלבנת שיניים. יש אנשים שמעדיפים לגשת לרופא השיניים ולבצע את הטיפול במרפאה, ויש כאלו שפונים לאחד מהמוצרים הנמכרים ברשתות הפארמים. כך או כך, כל אחת מהאפשרויות הללו כרוכה בתהליך שונה וכמובן במחיר שונה.

יצאנו לברר מתי מומלץ לבצע הלבנת שיניים, האם כל אחד יכול לעבור אותה ומהי השיטה העדיפה מבחינת היעילות, הנוחות והמחיר.
 

איך עושים את זה

 צבע השיניים יכול להיות מושפע מגורמים שונים, בין השאר טבעיים וגנטיים. לחלק מהאוכלוסייה יש באופן טבעי צבע שיניים שאינו לבן. בנוסף לכך, עם ההתבגרות והתקדמות בגיל ישנה הצהבה טבעית של השיניים. טיפול שורש גם הוא משפיע על צבע השן וכך גם טיפולים אנטיביוטיים מסוימים בילדות, אשר עשויים לגרום להתכהות של השן בגיל מאוחר יותר.

יחד עם זאת, קיימים גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע על צבע השיניים, כאשר הבולטים מבניהם הם עישון והיגיינה לקויה. באלה - שיטות ההלבנה יכולים לטפל היטב, כל עוד תקפידו בהמשך להמנע מהם. 
ישנן שתי דרכים להלבנת השיניים, האחת נעשית בבית והשנייה במרפאה של רופא השיניים. הבשורה הטובה היא שבשתי הדרכים נרשמות בדרך כלל תוצאות מצויינות. הרעה - שתוקפן יהיה מוגבל לתקופה של בין מספר שבועות לשנתיים בלבד.

הלבנת שיניים סטנדרטית, אצל רופא או בבית, כוללת שימוש בחומרי הלבנה רפואיים, המבוססים על מי חמצן או על ג'ל של קרבמיד פרוקסיד (carbamide peroxide), שגם הוא מתפרק בסופו של דבר למי חמצן.

לא לכולם זה מתאים

שיניים לבנות נתפסות בעיני רבים כבריאות וחזקות יותר, אולם לטיפול ההלבנה אין משמעות בריאותית. "הלבנת שיניים היא עניין אסטתי בלבד, לא חובה ולא בגדר המלצה רפואית. כפי שאדם מחליט לבצע ניתוח פלסטי מסיבות אישיות אסטתיות כך גם הוא יכול לבקש הלבנה של השיניים" מסביר רופא השיניים ד"ר אלכס לזרסון . "למרות התפיסה הרווחת בעיני אנשים רבים, שיניים צהובות לא בהכרח פחות טובות או בריאות משיניים לבנות. שן צהובה יכולה להיות לפעמים אפילו יותר חזקה משן לבנה", מרחיב ד"ר אודי יוגב.

הלבנת השיניים אינה מומלצת אצל ילדים מתחת לגיל 14, או אצל אנשים שצבע השיניים שלהם נוטה לגוון אפור, מכיון שאז התגובה להלבנה פחות מורגשת. כמו כן, ההלבנה אינה פועלת על שיניים מלאכותיות, או בעלות סתימות או כתרים. יש לקחת בחשבון שלאחר ההלבנה עלול להיווצר פער בצבע בין שיניים טבעיות שהולבנו לשיניים עם כתרים שלא הולבנו. כך שאם יש לכם כתרים ברוב הפה ואתם לא רוצים חיוך של מעבר חצייה – ההמלצה היא להימנע מהלבנה, או לחילופין - לבצע אותה לפני ביצוע הכתרים על מנת להימנע מפערים.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים האישי לפני שעושים כל החלטה בנוגע להלבנת השיניים. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי לכל תהליך הלבנה עשויות להיות תופעות לוואי, המתבטאות ברגישות לחום ולקור או במקרים נדירים - תחושת צריבה בחניכיים.
 

הלבנת שיניים במרפאה

טיפול מהיר, אבל יקר (צילום: asap images)
 טיפול מהיר, אבל יקר (צילום: asap images)   
  
"הלבנת שיניים הופכת מהר מאוד לאחד הטיפולים הפופולאריים ביותר של רופאי השיניים", מספר לנו רופא שיניים שביקש להישאר בעילום שם. "הרופאים די אוהבים את זה, משום שזו פרוצדורה פשוטה ונקייה יחסית, ואפשר לגבות עליה סכומים נאים. הבעיה היא שהתכשירים הביתיים מתחילים להשתלט על השוק הזה. כדי לא לאבד לקוחות, יש רופאים שרומזים למטופלים שלהם שהתכשירים הביתיים לא באמת אפקטיביים, זאת בניגוד למציאות" .

ומתי טיפול במרפאה באמת עדיף? ד"ר אלכס לזרסון מסביר כי "במידה ומעוניינים לראות תוצאות מהיום למחר, הלבנת שיניים במרפאה של רופא השיניים היא האפשרות הטובה יותר. הטיפול במרפאה הוא מהיר עקב ריכוז החומר הפעיל הגבוה והפעלתו על ידי אור". מרפאות מסוימות משתמשות בלייזר במקום באור, על מנת להפעיל את מי החמצן בזמן הלבנת השיניים, אולם טכנולוגיה זו עדיין שנויה במחלוקת. "לא הוכח שללייזר יש יתרון מובהק על שימוש באור, ומצד שני יש לו פוטנציאל גדול יותר לגרום לנזק" מסביר ד"ר ציון ועקנין.

תהליך ההלבנה כולל שימוש במי חמצן או ג'ל קרבמיד פרוקסיד בריכוז של 35%. הטיפול אינו כואב, אך מאחר והוא נחשב אגרסיבי, הוא בדרך כלל דורש הגנה מיוחדת על החניכיים ועל העיניים בזמן הטיפול. קחו בחשבון שייתכן כי תידרשו להרכיב משקפיים כהים או כיסוי עיניים מיוחד. הטיפול אורך כשעה, כאשר במקרים מסויימים יש לחזור עליו פעם עד פעמיים נוספות. בדרך כלל, התוצאות בטיפול הלבנה במרפאה מחזיקות מעמד בין שנה לשנתיים.

מחיר הטיפול נע ברוב המקרים בין 2,000 ל- 4,000 שקלים, ויש לבצע אותו במרפאות השיניים על ידי רופא שיניים מוסמך בלבד.
 

הלבנת שיניים בבית

אפשרות נוספת היא לבצע את הלבנת השיניים בבית, בהתאמה אישית על ידי רופא השיניים. בשיטה זו, רופא השיניים מתאים לכם באופן אישי "סד" מחומר פלסטי גמיש, המכיל ג'ל של חומר הלבנה פעיל בריכוז נמוך יחסית. ד"ר אודי יוגב מסביר כי שיטה זו עדיפה על הלבנה במרפאה, מאחר והיא פחות אגרסיבית ואף מבטיחה תוצאות טובות יותר: "היתרון הגדול של השיטה נעוץ בכך שהיא מותאמת באופן מקסימלי למשתמש, ומבטיחה כי החומר הפעיל לא ידלוף לחלל הפה מהסד או יתערבב עם נוזלי הפה, ולכן התוצאות טובות".

בנוסף לכך, מאחר וכל התהליך נעשה תחת פיקוח הרופא, יש אפשרות למדוד את תוצאות הטיפול בצורה מדויקת - "לרופא יש מפתחות מיוחדים לצבעי השיניים השונים. הוא יכול לבדוק בצורה ברת מדידה את צבע השיניים בתחילת הטיפול ולהשוותו לצבע השיניים לאחר הטיפול, על מנת לוודא שהטיפול אכן עבד".

הלבנת השיניים בצורה זו עשויה להיות יעילה לא פחות משיטת ההלבנה במרפאה, כפי שמסביר ד"ר ועקנין - "הטיפול נמשך שבועיים עד שישה שבועות, כשהסד מורכב בפה כשעתיים ביום, והתוצאות טובות מאד ודומות לתוצאות המתקבלות במרפאה". וד"ר אלכס לזרסון מרחיב: "התוצאה הסופית היא זהה בטיפול במרפאה ובטיפול בבית, ההבדל היחיד הוא בפרק הזמן עד להגעה אליה. לאנשים מסוימים יכול להיות נוח יותר לעשות את כל התהליך ברוגע ובסבלנות בבית ולא על כיסא רופא השיניים".

רופאי שיניים רבים מציעים ללקוחותיהם לשלב בין טיפול ההלבנה המקדים אצל רופאי השיניים (באור או בלייזר) עם טיפול בייתי באמצעות סד מותאם אישית. גם במקרה הזה, תוצאות הטיפול מחזיקות מעמד שנה עד שנתיים.

עלות טיפול בבית, בסיוע סדים מותאים של רופא השיניים, יעלו לכם 1,500 שקלים בממוצע לכל הטיפול.
 

עשה זאת בעצמך

פסי ההלבנה של crest (מתוך האתר)
 פסי ההלבנה של crest (מתוך האתר)   
  
השימוש במי חמצן דורש הכנה מוקדמת, ובמיוחד כשעושים זאת ללא פיקוח רפואי. ד"ר אלכס לזרסון מסביר - "חשוב מאד להקדים להלבנת השיניים טיפול וניקוי שיניים, עדיף אצל שיננית. שימוש במי חמצן באזורים בהם ייתכנו חורים עשוי לגרום לרגישות לשן". ד"ר אודי יוגב מצטרף לקביעה זו - "הפה צריך להיות תקין, נקי, ללא עששת וללא סתימות לקויות. זה תנאי ראשוני לכל אחת מהשיטות בין אם היא נעשית בבית או במרפאה"

בירור קצר ברשתות הפארמים העלה, כי כרגע נמכרים בשוק שני מוצרים להלבנה בשיטת "עשה זאת בעצמך". תכשירים אלו, גם אם הם מבוססים על אותו חומר פעיל בו משתמש רופא השיניים, הינם עדינים יותר, ואחוז החומר הפעיל בהם עומד על על 6-18%.

Crest White Stripes: ערכה המכילה 28 פסים הלבנה לשיניים עליונות ו- 28 לתחתונות. אחוז החומר הפעיל עומד על 6%. על פי הוראות היצרן יש להרכיב את הפסים במשך 14 ימים, פעמיים ביום ל-30 דקות בכל פעם. משתמש שניסה מספר לנו כי לאחר שבועיים אכן נראו תוצאות, אך השימוש בחומר רחוק מלהות תענוג גדול. "למרות מה שמבטיחים על הקופסא, אתה לא באמת יכול לעשות הכל תוך כדי שימוש במוצר. אתה צריך לשמור על פה סגור, להשתדל שהרצועות לא יברחו, ומשום שהטעם המתקתק של החומר דולף קצת לשאר הפה, אתה משתדל לא לבלוע רוק. מצד שני, היתרון הוא שאתה יכול לעשות את זה מתי שאתה רוצה, ולעשות גם שני טיפולים של חצי שעה בבת אחת, כלומר ברציפות. בשורה התחתונה זה די נסבל". התוצאות, לטענת החברה, מחזיקות לפחות שנה. הנסיין שלנו טוען שנאלץ לחדש את הטיפול אחרי פחות מחצי שנה. מחיר קופסה אחת: 225 שקלים.

Xantia: בקבוקון של 10 מ"ל, מכיל ג'ל שקוף עם מברשת עדינה, המסייעת בהנחת החומר על השיניים. החומר הפעיל בתכשיר זה הוא קרבמיד פרוקסיד בריכוז של 18%. לאחר צחצוח שיניים וייבושם משאירים את החומר על השיניים במשך 30 שניות, ויש לחכות עוד 15 דקות ללא אכילה או שתייה. משתמשת שבדקה את המוצר טענה כי טעמו מגדיר מחדש את המושג "נוראי", אך הביא בתוך זמן קצר לתוצאות סבירות. מחיר: 79.90 שקלים.

יש לציין שעד לאחרונה ניתן היה להשיג בחנויות גם את "SIMPLY WHITE" של קולגייט, שפעל באופן דומה ל-Xantia, אך הורד מהחנויות בחודש שעבר.

למרות שלתכשירים אלו יש אחוזי הצלחה במקרים מסויימים, רופאי השיניים מסבירים כי היעילות שלהם מוגבלת בעקבות הריכוז הנמוך של החומר הפעיל, וכן עקב העובדה שבדרך כלל אין סד שמונע ערבוב החומר עם חלל הפה. הסכנה העיקרית בתכשירים אלו היא, שהם מונחים על המדפים באופן חופשי ללקוחות, אשר עלולים להניח מי חמצן במקומות בהם יש חוריים בשיניים ולגרום נזק לשן. בנוסף, יש לציין כי מוצרים אלו מומלצים בעיקר לבעיות גוון קלות ופחות למקרים חמורים.

לכן, אם אתם מתכוונים להשתמש במוצרים אלה, כדאי שתעשו זאת אחרי שכבר הייתם אצל רופא השיניים, עברתם טיפול וניקוי שיניים, והתייעצתם עם הרופא לגבי השימוש בתכשירים.
 

האם משחות שיניים יכולות להלבין?

חשוב לבדוק את הרכיבים הפעילים (צילום: stock.xchng)
 חשוב לבדוק את הרכיבים הפעילים (צילום: stock.xchng)   
משחות שיניים רבות נמכרות בתור "משחות עם אפקט הלבנה". כל הרופאים שדיברנו איתם הביעו ספקטיות לגבי יכולתה של משחה רגילה להשפיע על לובן השן, זאת בשל הכמות המזערית של המשחה הנמרחת בכל צחצוח, וזמן השהייה המוגבל על השן. ואם לא הרגשתם מרומים עד כה, וודאי תשמחו לגלות שחלק מהחברות אפילו לא טורחות על גיבוי מינימלי להצהרות: בעוד שעל הקופסה של חלק מהמשחות רשום "אפקט הלבנה", בצד השני, ברשימת הרכיבים, לא רשומים כלל חומרי הלבנה פעילים. לכן, כאשר אתם קונים משחת שיניים שמבטיחה תוצאות הלבנה, שימו לב לרשימת המרכיבים, אשר אמורים לכלול את החומרים hydrogen peroxide (מי חמצן) או קרבמיד פרוקסיד. אם לא מופיעים חומרי ההלבנה הללו, אין שחר - מדעי לפחות, להבטחת ההלבנה.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by