בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
לקנות או לאמץ? 

לקנות או לאמץ?

 
 
חן מידן

האם כדאי לאמץ כלב גזעי מכלבייה או לקנות ממגדל? איך מחליטים איזה כלב יתאים למשפחה, ועוד דברים שחשוב לדעת

Calcalist
 
 
 
 
 
 
אחרי שהחלטתם שברצונכם לצרף חבר חדש למשפחה והגדרתם לעצמכם בערך מה אתם מחפשים, עולה השאלה: לקנות או לאמץ? בכתבה זו תקבלו את כל המידע הנדרש לגבי שתי האפשרויות.

אימוץ מאגודות
אל האגודות מגיעים כלבים (גורים ובוגרים) מכל הסוגים והמינים, שננטשו או שלא נמצא להם בית. מי שיגיע ליום אימוץ של אחת האגודות יעבור חוויה קורעת לב: הכלבים המתוקים הללו מסתכלים אליך בעיני עגל וחלקם, כמו אנשי מכירות ממולחים, משווקים את עצמם על ידי ליקוק, נביחות ושאר פעלולים. כל האמצעים כשרים כדי להיות אחד מברי המזל שבסוף היום ימצא משפחה חדשה ופינה חמה, ולא יחזור לכלבייה אבל וחפוי זנב.

רוב האגודות מחזיקות את הכלבים במכלאות (או בשם הפחות מאיים - כלביות) אך כדאי לציין שיש גם כאלה, למשל "אס.או.אס חיות", שמחזיקות מערך עצום של מתנדבים ומשפחות אומנות. במהלך השבוע החיות גרות בבתי המתנדבים ובסוף השבוע הן מגיעות לימי אימוץ שמתקיימים במקומות קבועים. בגלל שהכלבים שוהים רוב הזמן בבתי המתנדבים, הם בדרך כלל מגיעים במצב טוב יותר – ללא פרעושים או קרציות ובבריאות טובה. עם זאת, גם כלב ששהה במכלאה, ישתדרג באופן משמעותי אחרי שיקבל טיפול הדברה, מקלחת חמה וארוחה טובה.

אתם רוצים דווקא כלב גזעי? חשוב שתדעו שבאגודות יש המון כלבים גזעיים, כמעט מכל הסוגים. סמויידים, ויימרנרים, קוקר ספניילים, האסקים ולברדורים הם מראה די שכיח שם. אפשר גם למצוא כלבים מגזעיים ננסיים או מגזעים פחות נפוצים כמו באסטים. לא בטוח שתמיד יהיה שם את הסוג הספיציפי שאתם מחפשים, אבל אם תהיו סבלנים ועם יד על הדופק, תוכלו למצוא באגודות כלב מהגזע הרצוי, ובאותה נשימה לעשות מעשה טוב ולחסוך כמה אלפי שקלים.
 

איפה מאמצים?

לרוב האגודות יש אתר אינטרנט, בו אפשר להתרשם מהכלבים שמוצעים לאימוץ וגם לקבל מידע לגבי פעילות האגודה, נהלים, ימי אימוץ, ולקרוא מאמרים על גידול וטיפול חיות מחמד.

"אס.או.אס חיות": ימי אימוץ מתקיימים כל יום שישי בין השעות 11:00 ל- 16:00 ברמת אביב וכל יום שבת בין השעות 10:00 ל- 14:00 במתחם האימוץ בכניסה לשדה התעופה בהרצליה (על הגבול עם כפר שמריהו). לצפייה בכוכבי השבוע של אס.או.אס לחצו כאן.

• "תנו לחיות לחיות": לאגודה שני מרכזים בארץ – האחד בחיפה (הכלבייה נמצאת במושב עין איילה) והשני באזור המרכז (בית המחסה נמצא במושב תלמי מנשה, ליד רמלה).

• "צער בעלי חיים": האגודה מפעילה מספר סניפים הפרושים בערים שונות ברחבי הארץ: תל אביב, חיפה, ירושלים, רחובות, רמת גן ובאר שבע.

ודבר אחרון – אם אתם רוצים לאמץ כלב אבל חוששים שיהרוס לכם את הבית, המאלף דודיק הגה פרוייקט יפהפה בו הוא לוקח כלבים שנמצאים ב"צער בעלי חיים", מאלף אותם למשמעת בסיסית וכך מגדיל את סיכוייהם למצוא בית מאמץ. באתר "מצא לי כלב מאולף" תוכלו לראות מספר דוגמאות.
 

מחיר

 גור או בוגר: גורים מוכנים לאימוץ החל מגיל 8 שבועות. יש לזכור כי גור דורש יותר זמן, סבלנות וכסף. ההוצאה הכספית על גור בשנתו הראשונה גבוהה ביותר הודות לחיסונים הנדרשים ולאילוף. לעומתו, כלב בוגר דורש רק חיסון שנתי, ובדרך כלל כבר למד התנהגות נאותה ועשיית צרכים בחוץ.

זכר או נקבה: זו בעיקר שאלה של העדפה. זכרים ידועים כתוקפנים יותר, אלא אם סורסו לפני גיל שישה חודשים. מנגד, אצל נקבות שלא עוקרו קיימים ענייני הווסת והייחום, ובמקרים מסויימים גם כאב הראש הנלווה להמלטה.

גזעי או מעורב: בקניית או אימוץ כלב גזעי תוכלו לקרוא על מאפייני הגזע ולראות אם הוא מתאים לכם. החיסרון של הגזעיים נעוץ בעובדה שהם נוטים לפתח מחלות מסוימות הקשורות לגזע. כלבים מעורבים בדרך כלל בריאים יותר, מכיוון שהבעיות הגנטיות נעלמות בתהליכים של ברירה טבעית.

קטן או גדול: חשוב לבחור כלב שיתאים לך מבחינת המשאבים וסגנון החיים. לצעירים ואנשים פעילים כדאי לקחת כלב אנרגטי, ולמבוגרים יותר עדיף כלב קטן ורגוע שדורש בעיקר תשומת לב וליטוף. כלב גדול ונמרץ מתאים לבית גדול עם גינה. כלבים קטנים מומלצים יותר לדירות קטנות עד ממוצעות.

כדי לקבל מושג על איזה כלב הכי מתאים לך, קח כמה דקות וענה על המבחן לבחירת הכלב
אם החלטתם לאמץ כלב מעמותה, בדרך כלל תתבקשו להשאיר תרומה כספית מסוימת. סכום התרומה משתנה (בין 200 ל-1000 ש"ח), ולרוב תלוי בסוג הכל ובאם הוא מעוקר. על כלבים גזעיים משלמים מעט יותר, אך עדיין זול בהרבה (רבע מחיר בערך) מקניה מבית גידול או יבואן, וזה עוד לפני כל ההטבות שמקבלים.

חשוב להדגיש כי העמותות אינן פועלות למטרות רווח והתרומה נועדה רק לעזרה בהוצאות הטיפול בכלב בזמן שהייתו שם. באס.או.אס, למשל, כל מי שמאמץ כלב מקבל חבילת אימוץ מתנת העמותה, הכוללת חיסון ובדיקה ראשונים אצל הוטרינר, שקית אוכל, מתנה, הנחה של 50% בעלות העיקור והפניות מוזלות לאילוף ולמספרה. בקיצור, תקבלו החזר מלא על עלות האימוץ במוצרים נלווים.

מכלאות עירוניות
גם במכלאות העירוניות נמצאים כלבים רבים שמחכים לאימוץ. באתר הרשמי של עיריית תל אביב יש אגף שלם שמוקדש לאימוץ חיות שנמצאות במקלט העירוני ועברו טיפול של הוטרינר העירוני.

כ- 100,000 כלבים מחכים באגודות ובמכלאות העירוניות למישהו שיבוא וייקח אותם אליו הביתה. בחלק מהעמותות כלבים שלא נלקחים במשך תקופה ארוכה מורדמים (שוב, גם כאן אס.או.אס הרימו את הכפפה המוסרית – אצלם לא ממיתים כלבים).

אינטרנט
האינטרנט הפך כבר מזמן לכלי שרת יעיל בידי אלו שמחפשים לאמץ או לקנות כלב. העובדה שאפשר לשבת בבית, לראות תמונות של עשרות או מאות כלבים ולקבל עליהם מידע ברגע היא נוחה מאוד. החיסרון הוא בכך שהתמונה מעידה רק על המראה החיצוני ולא על אופי הכלב – האם הכלב פעלתן? אולי הוא נבחן? תוקפן? בשביל זה תצטרכו ללכת ולפגוש את הכלב פנים מול פנים. כשמדובר בכלב גזעי יש פחות סימני שאלה, מכיוון שאפשר לקרוא מעט על הגזע לפני כן. ובכל זאת צריך לזכור שכל כלב הוא נשמה בפני עצמה, עם עבר וניסיון משלו, ולכן גם הכלב הכי "גזעי" יכול להפתיע אתכם.

מעבר לאתרים של האגודות, עליהם כבר דיברנו, אפשר למצוא באינטרנט לוחות רבים של בעלי חיים למכירה או למסירה. במקרים רבים הבעלים מעלים תמונה של הכלב כך שניתן יהיה להתרשם ממנו. לוח מומלץ ועדכני הוא זה של "יד2".
 

קניה

אם אתם מעדיפים לקנות כלב גזעי עם תעודות - יש כמה דברים שחשוב מאוד לדעת לפני כן. אם התעודה לא מעניינת אתכם, תוכלו למצוא, כאמור, כלבים גזעיים גם בעמותות. הרבה פעמים מדובר בכאלו שנקנו מבתי גידול, אך למרבה הצער נזרקו כאשר הבעלים התחרטו. אם התעודה דווקא כן חשובה לכם, תוכלו לקנות את הכלב ממגדל שמתמחה בהרבעת וגידול הגזע או מיבואן שמביא את הגורים הגזעיים מבתי גידול בחו"ל. כמובן שעלותו של כלב עם תעודות גדולה באופן משמעותי, ויכולה להגיע לאלפים רבים של שקלים.

ההתאחדות הישראלית לכלבנות (להלן הי"ל) היא הגוף המרכז את הפעילות הכלבנית בארץ, בכל הקשור לנושאי הגידול, רישום היוחסין, החברות במועדוני כלבים והתערוכות. לכל מועדון יש רכז גזע, והוא הכתובת הטובה ביותר לפניה במידה ואתם מעוניינים לרכוש כלב גזעי עם תעודות. רכז הגזע יודע באילו בתי גידול אמורה להתבצע המלטה בקרוב ויוכל להמליץ לכם על מגדלים אמינים וטובים בגזע שבו אתם מעוניינים.

כאן תוכלו למצוא את רשימת מועדוני הכלבים. כל מועדון מטפל במספר גזעים, ובאתר המועדון נמצא כל המידע לגבי מרכזי הגזע.
 

בתי גידול

באתר הבא תוכלו למצוא את רשימת בתי הגידול של כל גזע. פשוט לחצו על הגזע המבוקש ותקבלו את הרשימה הרלוונטית. אנו ממליצים בכל זאת להתייעץ עם רכז הגזע לפני שפונים למגדל. לכל גזע יש תקן, וכדאי שיבוא איתכם מישהו שמבין בתקן כדי שיראה את הגור לפני הקניה.

חנויות בעלי חיים ויבואנים
חנויות רבות המוכרות ציוד לבעלי חיים, מוכרות גם גורי כלבים. חשוב לדעת כי בשום פנים ואופן אין לקנות גור מחנות חיות, ולא משנה מאיפה בדיוק הוא הגיע. גורים חייבים לחיות עם אחיהם ואחיותהם להמלטה במשך 7-8 השבועות הראשונים לחייהם, אחרת הפגיעה בהתפתחותם תהיה משמעותית. גורים שנמכרים בחנות חיות מופרדים ממשפחתם בגיל צעיר מדי, והנזק לעיתים בלתי הפיך. קחו בחשבון כי בת"א אף יצא חוק עזר עירוני, שאוסר על החזקת כלבים למכירה בחנויות בעלי חיים.

יבואני כלבים רבים מוכרים גורים שהובאו מבתי גידול במזרח אירופה, והאמינות שלהם מוטלת בספק. במקרה כזה יש סיכון ששילמתם הון תמורת גור שלא עומד בתקן של הגזע או גרוע בהרבה - סובל מבעיה רפואית ועשוי שלא לשרוד. הטראומה הכספית, כמובן, מתגמדת ביחס לטראומה הנפשית הכרוכה באובדן גור שבני המשפחה רק החלו להיקשר אליו.

בהקשר הזה, לפני שאתם קונים כלב מיבואן (בין אם הגעתם אליו דרך מודעה בעיתון או באינטרנט), מומלץ לבדוק בגוגל את שם היבואן כדי למנוע הפתעות לא נעימות. אם אתם זוכרים את המקרה המצער של הגורים מאוזבקיסטן, כדאי שתדעו שאותו יעקב זיידנברג שהביא אז את הגורים, ממשיך לייבא ולמכור גורים באין מפריע. בכל מקרה, אנו ממש ממליצים שלא לקנות גורים מסוחרי כלבים ויבואנים שונים – על התופעה המכוערת והבעיות שנוצרות בעקבותיה תוכלו לקרוא בכתבה שפורסמה ב-nrg לפני כחודשיים.

האינטרנט, כפי שכבר ציינו כאן, הוא מקום מצוין לחפש כלב גזעי למכירה או מסירה. כך גם תוכלו להתקשר עם הבעלים ולפני הקניה לבדוק בספר היוחסין שלו את אמיתות התעודה ופרטי הכלב. קניית כלב היא לא דבר שעושים ללא מחשבה ובדיקה מדוקדקת.

מחירים
מחירי גורים גזעיים משתנים בהתאם בגזע (תפוצה, גודל וכו') ואילן היוחסין של הכלב - במיוחד אם אחד ההורים או שניהם היו אלופים וזכו בתחרויות. באופן עקרוני מדובר על אלפי עד עשרות אלפי שקלים לגור עם תעודות.
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by