בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
כך תבטלו דוחות חניה 

כך תבטלו דוחות חניה

 
 
חן מידן

העיריות מתעשרות על חשבונכם? לא עוד. כל הטריקים, הטיפים והעצות לביטול דוח חניה בדרכים כשרות לחלוטין. מדריך

Calcalist
 
 
 
 
 
חניה תל אביבית טיפוסית. תמונה: שירה גל
 חניה תל אביבית טיפוסית. תמונה: שירה גל   
בשנים האחרונות נדמה כי ראשי הערים, ובמיוחד התל-אביבים שבהם, מצאו את מכרה הזהב האולטימטיבי: נהגים אומללים. זה לא משנה אם אתה בעל רכב או אופנוע, רוב הסיכויים שכבר יצא לך למצוא הפתעה באדיבות העירייה על השמשה או לקבל אחת בדואר.

למען הסר ספק, נציין שאנו מתנגדים בתוקף לביצוע כל עבירה או חניה שלא כחוק – חוקי התעבורה נועדו לשמור על בטיחות ונוחות תושבי הערים והמבקרים בהן ואינם קנטרניים יתר על המידה, מה שלא ניתן לומר על הרשויות האוכפות אותם. האמור נכון במיוחד לגבי חניה בחניית נכים. אם זה מה שעשיתם – לכו לסניף הדואר הקרוב ושלמו את הקנס. אין מה לומר – מגיע לכם.

למרות זאת, המצב כיום לא הגיוני בעליל. שורה של צעדים, ביניהם צביעת שפות המדרכה בכחול-לבן, אדום-לבן, אפור-אדום וכל שילוב אחר, ביחד עם החוק נגד חניה על המדרכה (כולל לגבי אופנועים), הופכים את האפשרות לחנות בחינם לחלום רחוק ובלתי מושג. בקיצור, קשה מאוד, עד בלתי אפשרי, להימנע מהתחושה שעל מנת להגדיל את ההכנסות, הרשויות המקומיות הכריזו עלינו, התושבים, מלחמה, ולכן יש לנו את הזכות להילחם בחזרה.

אז האם באמת יש סיכוי לבטל דוח חניה? התשובה היא – כן. אמנם לא תמיד, אבל יש כמה דברים שכדאי לנסות לפני שרצים, או לחילופין, הולכים לאט ובראש מושפל, לשלם את הקנס. בחוק יש לא מעט פרצות שרק מחכות שתשתמשו בהן. לפעמים תצליחו, לעיתים רק תעכבו את התשלום ובשאר הפעמים זה לא אמור לעלות לכם יותר מהקנס המקורי, ככה שאין לכם ממש מה להפסיד.
 

אז מה עושים?

 בגין חניה בכחול-לבן ללא כרטיס חנייה, חנייה כפולה, בתוך צומת, על מעבר חציה או באופן שיש בו כדי להפריע לתנועה: 100 ש"ח.

בגין חנייה בתחנת אוטובוס, תחנת מונית, במקום המוגדר כ"אין עצירה" או "אין חניה", בניגוד להוראות תמרור או עם שני גלגלים על המדרכה: 250 ש"ח.

בגין חנייה במקום השמור לנכים, או עם ארבעה גלגלים בשטח המדרכה או עם שני גלגלים על המדרכה כשנותר מרווח מעבר של פחות מ-130 ס"מ: 500 ש"ח.

אם קיבלתם קנס על הסעיף האחרון, מומלץ למדוד את המרחק ולראות שהוא אכן קטן מ-130 ס"מ, ואם המקום בו חניתם כלל מיועד להולכי רגל. במידה ולא, שלחו מכתב לעירייה ודרשו להפחית את העבירה לחנייה עם שני גלגלים על המדרכה (250 ש"ח). 
יש כמה שיטות לביטול דוחות חניה. חלק מהן דוגלות בהפעלת לחץ מרוכז על הרשות באמצעות התכתבות מתישה, בעוד שאחרות מאמינות במשחק איטי ומייגע אך ככל הנראה משתלם, בין מקבל הדוח לעירייה. כך או כך, אם ברצונכם לבטל דוח חניה חשוב לשמור על סבלנות, סידור ותיעוד קפדני ואמביציה אין סוף.

חפשו טעויות
כמעט כל שגיאה או אי בהירות בדו"ח עשויה להביא לביטולו. שימו לב לטעויות במספר, סוג וצבע הרכב וכתב יד לא קריא של הפקח. חשוב גם לוודא שהדוח מולא במלואו והפקח לא שכח למלא פרטים חשובים כמו תאריך ושעת העבירה או אפילו את פרטיו. היעדר פרטים רלוונטיים עשוי להוות עילה לערעור על הקנס ולביטולו.

תנאים סביבתיים
סרקו היטב את האזור בו לכאורה בוצעה העבירה וחפשו כל דבר שיכול להוות סתירה עם המצוין בדוח או להוות טיעון משכנע – למשל, כיתוב על תמרור שיכול להיות נתון לפרשנות. נביא שתי דוגמאות: שופט הורה לבטל דוח שניתן בגין חניה באזור שבו שלט עם הכתוב "החניה מותרת לבעלי תו חניה אזורי", אחרי שהנאשם טען להגנתו כי בשלט לא מצוינות המילים "רק" או "בלבד", מה שהופך את הכתוב לנתון לפרשנות. מקרה נוסף – בוטל דוח שניתן ביום שישי בצהריים במקום שבו היה שלט עם הכיתוב "אין חניה או עצירה בימי חול". אמנם מסתבר שיום שישי עד שעה מסוימת דווקא כן נחשב ליום חול, אך כיוון שהשילוט אינו חד משמעי (החניה מותרת בימים X עד X בין השעות...) השופט בחר לבוא לקראת האזרח. שימו לב – זה לא אומר שבהכרח השופט יקבל את הטיעון ויכריע לטובתכם, אבל שווה לנסות.

שווה גם לבדוק אם הכתובת שנרשמה נכונה – אולי במקום שחניתם בו אין בניינים, והפקח כתב את הכתובת שממול, שם דווקא מותר לחנות. בדקו גם האם החניה במקום המצוין בכלל אפשרית. במקרים אלו רצוי להצטייד בתצלום של המקום.
 
מתווכים חניות? תמונה: צבי טלית
 מתווכים חניות? תמונה: צבי טלית   
הוכחה שלא הייתם במקום באותה עת
אם בידיכם מסמך כלשהו המוכיח כי בזמן כתיבת הדוח הייתם יחד עם מכוניתכם במקום אחר – יש לכם קייס לא רע בכלל. שלחו בדואר רשום מכתב מנומק המערער על הדוח בצירוף האישור שברשותכם. זכרו לציין שלא הייתם במקום באותה עת וכן שמכוניתכם הייתה איתכם. אישור שהייה במילואים, בעבודה (לא באזור העבירה), בבדיקות רפואיות, במס הכנסה/ביטוח לאומי/כל מוסד ממשלתי אחר או אפילו במוסך עם רכבכם יכולים לעזור. שימו לב - בחלק מהערים, ביניהן גבעתיים, פתח תקווה, רחובות, כפר סבא, חדרה, קריית אונו ואילת, הפקחים מצוידים במסופון עם מצלמה, כך שבנוסף לכתיבת הדוח הם מצלמים את הרכב כהוכחה. ראו הוזהרתם!

ביטול הדוח בטענה של מצוקת חניה
בעיריית תל-אביב קיים נוהל המאפשר את ביטולם של שני דוחות חניה בשנה בטענה של מצוקת חניה. על מנת לעשות זאת יש ללכת למחלקת החניה ברח' ‏שארית ישראל 13 ‏בת"‏א, לעמוד בתור, לבחור את שני הדוחות בעלי הסכום הגבוה ביותר ולבקש לבטלם. אבל, אליה וקוץ בה: הג'סטה הזו מיועדת רק לתושבי העיר ורק לגבי דוחות שנרשמו באזור המגורים שלהם. שלושה נהגים שניסו את השיטה שמחו לבשר שהיא בדרך כלל עובדת, אבל תלויה במצב רוח של הממונה. וכן, אנחנו יודעים שחנן כהן סיפר לכם אחרת. ובכן, הפעם הוא טועה ומטעה.

המרה באזהרה
אם זוהי הפעם הראשונה שביצעתם עבירת חניה (או הראשונה בה נתפסתם – לא ממש משנה), תוכלו לפנות בכתב ולבקש, לאור העובדה שזוהי עבירת החניה הראשונה שלכם ושאתם מקפידים על ציות לחוקי התנועה, המרה של הקנס באזהרה. ככל שיש לכם יותר שנות ניסיון על הכביש ללא עבירות כך הטיעון יהיה יותר משכנע. שימו לב – זה עובד פעם אחת בלבד.

סומכים על המזל
לא מעט חונים-פיראטים יוכלו לספר לכם על דו"חות חנייה שקיבלו - ונעלמו כלא היו. נשמע מוזר? לא אם יצא לכם לבקר בעירייה לאחרונה. בחלק מהעיריות הגדולות שורר בלאגן עצום: מסמכים אובדים בהמוניהם, מחשבים מתקלקלים ודו"חות מתוייקים במקומות הלא נכונים. אז נכון, 80% מהדוחו"ת מגיעים ליעדם, אבל למה שתפסידו מראש את הסיכוי להתחמק בגלל רשלנות העירייה? לפיכך, ההמלצה הקבועה היא לא לרוץ לשלם. חכו להתראה ראשונה, זה לא יעלה לכם אגורה יותר.

התקלקל לי
תוכלו לבקש את ביטול הקנס, במכתב לעירייה, בטענה שנאלצתם לחנות באופן לא חוקי בשל תקלה ברכב. למכתב זה יש לצרף אישורי גרר ומוסך.

התיישנות
בחוק ישנם שני סעיפים המתייחסים להתיישנות של דוחות חניה. הסעיף הראשון מתייחס להתיישנות העבירה, והוא קובע כי הרשות המקומית בה בוצעה עבירת התנועה, מחויבת לשלוח בדואר רשום את הודעת תשלום הקנס הממוחשבת עד שנה מתאריך ביצוע העבירה. אם תאריך שליחת המכתב מאוחר אפילו בשנה ויום מהתאריך המצויין על הדוח, אז מזל טוב, הדוח בטל ומבוטל ואתם מכוסים. אך אל תסמכו על המזל – סמנו בטוש זוהר את התאריכים הרלוונטיים ושלחו העתק עם מכתב לרשות שמודיע כי הדוח התיישן.

הסעיף השני מתייחס להתיישנות העונש, והוא מיועד למי שקיבל כבר את ההתראה הראשונה בדואר אך בחר להתעלם. הסעיף קובע שאם עברו שלוש שנים רצופות ללא פעולה מטעם העירייה, ניתן לטעון להתיישנות. שלוש השנים נספרות מהיום שבו העירייה שלחה את הודעת תשלום הקנס הראשונה, ובתנאי שמאז היא לא עשתה שום דבר. כל פעולה של העירייה לביצוע העונש (כולל שליחה של הודעת קנס ודרישת תשלום) יגרמו לשבירת רצף ההתיישנות והתחלה מחודשת של הספירה.
 

נעבור לת'כלס

תמונה: צבי טלית
 תמונה: צבי טלית   
אספתם טיעונים משכנעים וראיות? עכשיו עומדות בפניכם שתי אפשרויות. הראשונה היא להגיש למחלקת החניה בעירייה בקשה לביטול הדו"ח. דרך זו מחייבת אצבע על הדופק ותגובה מהירה בשל הזמנים הדוחקים. את הבקשה לביטול דו"ח חניה יש להגיש עד 30 יום מקבלת הודעת תשלום הקנס, ואילו האפשרות לבקש להישפט היא עד 90 יום מקבלת ההודעה (כמו הזמן לתשלום הקנס המקורי).

אם בחרתם להגיש בקשה לביטול הדו"ח, עליכם לחכות עד שהודעת הקנס הממוחשבת תישלח אליכם בדואר רשום. קחו את ההודעה מהדואר (לידיעתכם, התעלמות ואי איסוף דוח שהגיע בדואר רשום לא פוטרים אתכם מכלום). שלחו לעירייה העתק של הדוח הממוחשב ובקשו לקבל את הדוח המקורי (הידני). אם העירייה לא תמצא את הדוח היא תפטור אתכם ממנו. תופתעו - זה קורה.

כאשר העתק של הדוח המקורי מגיע אליכם, בדקו אם יש סתירה בין הדוח הממוחשב לידני, ואם אתם יכולים להשתמש בחומר שאספתם. אם כן - זה הזמן להוציא את כל החומר ולשלוח מכתב נוסף, מנומק, ובו בקשה לביטול הדו"ח. אל המכתב יש לצרף העתקים של כל מה שיש לכם. הכי חשוב שתהיו מסודרים ותשמרו אצלכם תיק עם העתקי כל המכתבים שיצאו מכם או הגיעו אליכם, הדוחות והראיות (תמונות של המקום, אישורים שלא הייתם שם וכל דבר אחר שמרכיב את קו ההגנה שלכם). כל ההתכתבות צריכה להיות בדואר רשום. שמרו את הספח שמוכיח ששלחתם.

עכשיו חכו לתשובה אך שימו לב – אם אתם רואים שהעירייה לא החזירה לכם תשובה והזמן לבקש להישפט (90 יום) אוזל – בקשו להישפט, אחרת אתם עשויים לצאת קרחים מכל הכיוונים; העירייה לא תאשר, הזכות שלכם להישפט תיגנז וכיוון שהטיפול בבקשתכם לא עצר את הספירה, תידרשו לשלם תוספת של 50% (מאז שינוי החוק ב- 1982 אין יותר כפל קנס. עכשיו החוק קובע כי אם לא שולם הקנס בתוך 90 הימים שהוקצבו לכך, תתווסף על הקנס תוספת פיגורים של 50%, ואחר כך הקנס יגדל כל 6 חודשים ב- 5% מהקנס המקורי).
 

בקשה להשפט

הדרך השנייה והפחות פופולארית היא להגיש בקשה להישפט. "חבר'ה, תשתמשו במערכת המשפטית, אל תפחדו מזה" מפציר עו"ד אסף שמיר, מומחה בדיני תעבורה - "יש לנו מערכת משפטית טובה ואובייקטיבית, שמונעת על ידי חיפוש אחר הצדק ושמירה על החוק ולא מחפשת אתכם כמו העיריות". בנוסף, מציין עו"ד שמיר כי ככל שנשתמש יותר במערכת המשפטית, בעיריות יבינו שמישהו מפקח עליהן והן לא יוכלו לעשות כל העולה על רוחן.

זכותכם להופיע בבית משפט לעניינים מקומיים, ולשטוח את טיעוניכם בפני שופט (במקרה של דו"ח משטרתי ההליך המשפטי מתרחש בבית משפט לתעבורה). לפני המשפט תוכלו לבקש להיפגש עם תובע מטעם העירייה, לראות מה יש להם נגדכם ולבקש ביטול או הקלה (הפחתה של הקנס, התראה, הסדרי תשלום יותר נוחים וכו'). אם זה לא עזר - תגיעו למשפט. במקרה הכי גרוע תוכלו לומר לשופט כי ראיתם את חומר הראיות של העירייה, השתכנעתם ואתם מבקשים לשלם את הקנס המקורי.

בבואכם למשפט, הביאו כל ראיה שעשויה לתמוך בכם, והכי חשוב - תפנו אל השופט בצורה מכובדת ונעימה. מכיוון שבית המשפט הוא ניטראלי ובניגוד לעירייה חף מאינטרסים, במקרה של ספק יש סיכוי טוב שהוא יפסוק לטובתכם. עם זאת, זה לא הכרח וצריך גם מעט מזל .קחו בחשבון שינסו לערער אתכם, ולכן שמרו על שלווה, היו בטוחים בצדקתכם ובטיעונים שאתם מציגים.

הדרך הבטוחה מכולן
ולבסוף, הפיתרון שלא כולם אוהבים לשמוע: הערים מציעות מגוון אפשרויות חניה בתשלום, החל מחניונים, דרך כרטיסי חניה ומכשירי איזיפארק, ועד תשלום באמצעות הסלולארי (סלופארק). די מבאס לשלם על חניה או להשתמש בתחבורה ציבורית, אבל כשחושבים על סכומי העתק שגובות הרשויות ובאכיפה המטורפת, אולי שווה לחשוב על זה פעמיים.
 

קישורים נוספים:

טראפיקג'ם - אתר התעבורה הישראלי
אתר זה מכיל מידע מקיף על כל נושאי התעבורה ואף מספק ייעוץ משפטי לנהגים שעומדים לפני משפט תעבורה.
מחלקת חניה ואכיפה בעיריית ת"א
בדף זה תמצאו את הפרטים של מחלקת חניה ואכיפה בעיריית תל אביב, מידע על הפרוצדורה להגשת ערעור על דוח חניה שנרשם בעיר וכן מידע על אפשרויות התשלום. תשובות לשאלות נפוצות, לרבות מידע על סכומי הקנס בגין עבירות חניה תוכלו למצוא כאן.
טופ ספיד – אתר המכמונות הישראלי
פורומים מצוינים בכל נושאי התעבורה. רק מדפדוף בהודעות בפורום אפשר ללמוד הרבה ולקבל ייעוץ. בנוסף, האתר מכיל מידע רב לגבי מכמונות מהירות.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
עוד ב- nana10
 
ערוצים  Online  אוכל ורק אוכל  אופנה ולייף סטייל  בידור  גיימר  הורדת תוכנות  חדשות  ילדים  ישרא-בלוג    כסף  מוזיקה  מבזקים  פורומים  צ'אט  ברנז'ה  סלבס  ספורט  תחזית מזג אוויר  מיוחדים  בלוג הספורט - קרב 10  אמץ ספורטאי אולימפי  WTF - חדשות מוזרות  לקראת הסכם עם איראן?  אסטרולוגיה  טיפים מרעננים לבית  עולם היופי והשיער  עולם היין  תלתלים: כל הטיפים  שירותים  אימייל  אינדקס אתרים  הורוסקופ  הכוונת לימודים  טבלת קלוריות  לוח הופעות חיות  קופונים ודילים  שליחת קבצים גדולים  מחירוני בעלי מקצוע  משחקים וכיף  משחקים - ראשי  משחקי אקשן  באבלס  בן 10  משחקי בנות  משחקים לילדים  משחקים להורדה  סרטים לקטנטנים  אנגרי בירדס  תוכניות ערוץ 10  גיא פינס  בני ערובה   אמבוש   דוקו 10  הבוקר עם אורלי וגיא  היום שהיה  המגזין  המהדורה המרכזית  צינור לילה    בובה של מדינה  לונדון את קירשנבאום  לילה כלכלי  ערב טוב עם גיא פינס  פנים אמיתיות  צינור לילה  שעת הדרקון  >> כל התוכניות  >> שידור חי 
 
nana10 גם ב-
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by